Yeni Adım Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

GENÇLİK MERKEZLERİ

1- NİZİP KARDEŞLİK KÜLTÜR MERKEZİ

  1. Meslek Edindirme Bölümü: Meslek edindirme bölümünde, 20 dikiş makinesi ve kesim bölümü ile donatılmış bir atölye bulunmaktadır. Bu atölyede, yaklaşık 40 yetim annesine tekstil sektöründe eğitim verilmektedir. Eğitim programı sırasında anneler, üç farklı makineyi kullanmayı öğrenirler ve konfeksiyon üretimine hazırlanırlar. Üretilen giyim ürünleri ihtiyaç sahiplerine hediye olarak dağıtılmaktadır. Kursiyer annelere eğitim süreci boyunca maddi destek de sağlanmaktadır. Başarılı bir şekilde tamamlanan kurslar sonucunda, anneler tekstil atölyelerinde iş bulma fırsatına sahip olurlar. Evlerinde çalışmayı tercih eden annelere ise gerekli ekipman desteği sağlanarak kendi işlerini kurma konusunda destek verilir. Ayrıca, annelerin çocuklarına bakabilmeleri için kreş hizmeti sunulmaktadır.
  2. Eğitim Merkezi: Nizip Eğitim Merkezi, 10 sınıfta yaklaşık 230 yetim kız ve erkek çocuğuna eğitim imkânı sunmaktadır. Bu çocuklar, devlet okullarının yanı sıra özel servislerle merkeze getirilmektedir. Merkezde, milli eğitim okullarındaki derslerin telafi eğitimi verilir ve gönüllü öğretmenler tarafından özellikle dil ve sosyo-kültürel eksiklikler giderilmeye çalışılır. Temel derslerin yanı sıra Arapça, Kur'an-ı Kerim ve adab-ı muaşeret gibi değerler eğitimi de verilmektedir. Ayrıca, YÖS sınavlarına hazırlık sınıfları açılarak öğrencilere destek sağlanmaktadır.

Nizip Eğitim Merkezi, dezavantajlı bireylerin yaşam koşullarını iyileştirme, geleceğe umutla bakmalarını sağlama ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlama amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Toplumsal dönüşüme katkıda bulunarak daha fazla insanın hayatına olumlu etki etmeyi amaçlamaktadır.

2- SELAHADDİN EYYUBİ OKUMA SALONU

Gaziantep'in yoğun nüfuslu mahallerinden biri olan Şehitkâmil Eyüp Sultan Mahallesi'nde, mahallemizin geleceği için gençlerimize aydınlık bir yolculuğun kapılarını aralamayı hedefliyoruz.

 Takım Çalışmasını Destekliyoruz

Mahallemizin gönüllü arkadaşları tarafından 10 yılı aşkın bir süredir desteklenen Gençlik Merkezi, çocuklarımıza ve gençlerimize milli ve manevi değerler eşliğinde kaliteli eğitim ve deneyimler sunuyor. Yaz kursları, yüzme eğitimi, spor etkinlikleri ve çeşitli gezilerle gençlerimizin gelişimine katkı sağlıyoruz. Ayrıca spor salonumuzla, gençlerimizi sağlıklı yaşam tarzlarına teşvik ediyor, olumsuz alışkanlıkların önüne geçmeyi amaçlıyoruz.