Haberler

SURİYELİ KADINLAR YETİM VE ÖKSÜZLER İÇİN DİKİYOR

Gaziantep’te kadınların meslek öğrenmesi için açılan konfeksiyon atölyesinde çalışan Suriyeli yetim anneleri, diktikleri kıyafetlerle savaş mağduru Suriyeli çocukların yüzünü güldürüyor.

Ülkelerindeki iç savaşta eşlerini ve yakınlarını kaybeden Suriyeli kadınlar, kadınların meslek öğrenmesi için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün desteğiyle Yeni Adım Derneği tarafından açılan konfeksiyon atölyesinde hem meslek öğreniyorlar hem de Suriye’deki yetim, öksüz ve maddi durumu iyi olmayan çocukların yüzlerini güldürüyorlar.

Çocukları ile birlikte Gaziantep’te hayatlarını sürdüren Suriyeli yetim anneleri, açılan konfeksiyon atölyesinde bir yandan Suriye’deki çocuklar için kıyafet dikiyorlar bir yandan da meslek öğreniyorlar.

Atölyede gönüllü olarak çalışan Suriyeli yetim anneleri, Kurban Bayramı’nda Suriye’deki yetim, öksüz ve maddi durumu iyi olmayan çocukların bayramlık giysi ihtiyaçlarını karşılanabilmesi için büyük çaba gösteriyorlar.

Bayramın yaklaşmasıyla çalışmalarını yoğunlaştıran anneler, daha fazla kıyafet dikerek Kurban Bayramı öncesinde yetim, öksüz ve maddi durumu iyi olmayan çocukların yüzünü güldürebilmeyi hedefliyor.

Kendi imkanları ile açtıkları konfeksiyon atölyesinde Suriyeli yetim annelerinin tasarlayarak diktikleri kıyafetleri Suriye’ye gönderdiklerini belirten Yeni Adım Derneği Başkanı Feyzullah Kıyak, Suriye’de de kıyafetlerin yetim, öksüz ve maddi durumu iyi olmayan çocuklara ücretsiz dağıtıldığını söyledi.

Atölyede çalışan Suriyeli yetim annelerinin meslek öğrenme karşılığında, hayır amaçlı çalıştıklarını ve herhangi bir ücret almadıklarını ifade eden Kıyak, “Yetim annelerinin diktikleri kıyafetler Suriye’ye gönderiliyor. Anneler de aynı zamanda burada meslek sahibi oluyorlar.” dedi.

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaşın akabinde saha çalışmalar yaptıklarını ve asıl mağdurların ise yetimlerin ve yetim annelerinin olduğunu gözlemlediklerini belirten Kıyak, “Bundan dolayı çalışmalarımızı yetimler üzerinde yoğunlaştırdık. Bu çalışmalarımız sırasında da yetimlerimizi barındırabileceğimiz iki bina inşa ettik, bu binalarda hizmetlerimize devam ettik. Bu binalarımızda eğitim kompleksi ve meslek edindirme kursları bulunmaktadır. Yetim annelerimize, bu kurslarda meslek öğretilmektedir ve yetim annelerinin hazırladığı ürünler, Suriye’deki kamplarda kalan yetim ve mazlumlara gönderilmektedir. Yapılan çalışmalarda tamamen hayır amacı güdülmektedir. Kesinlikle herhangi bir ticari kazanç elde edilmemektedir. Annelerimize meslek öğretilerek kendi başlarına hayatlarını geçindirebilecekleri bir duruma getirilmeleri amaçlanmaktadır. Annelerimiz de burada yalnızca meslek öğrenimi karşılığında Suriye’ye insani yardım gönderiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Diktiğimiz kıyafetler Suriyeli çocuklara gidiyor”

Suriye’deki yetim ve öksüz olan çocukları giydirecek olmanın heyecanıyla çalıştıklarını belirten Hatice Muhammed de “3 sene oldu bu dernekteyim. Alemlerin Rabbine şükürler olsun. Kıyafet dikmeye ve bu mesleği öğrenmeye ilgim vardı ve bende bu evde dikişi öğrendim. Daha önce bu mesleği bilmiyordum, burada öğrendim. Diktiğimiz kıyafetler Suriyeli çocuklara gidiyor. Bununla iftihar ediyorum.” dedi.

“Savaş mağduru Suriyeliler için dikiyoruz”

Suriye tarafındaki kamplarda kalan savaş mağdurlarının kıyafetlerini diktikleri için mutlu olduklarını belirten Meryem Ebid ise “Eşim Türkiye’de vefat etti. Bende bu derneğe yerleştim ve Allah’a şükürler olsun hepimiz buradayız, çalışıyoruz. Kardeşlerimiz bize yardım ediyorlar. Önceden bu mesleği biraz biliyordum ama elhamdülillah burada tam öğrendim. Suriyeli çocuklar için kıyafet dikmek güzel bir duygu.” ifadelerini kullandı.

https://dogruhaber.com.tr/haber/607786-suriyeli-kadinlar-yetim-ve-oksuz-cocuklar-icin-dikiyor/